ویژگی‌های یک دفتر کار فریلنسری عالی

دفتر کار استاندارد الزاما یک دفتر کار گران نیست. بخصوص در شرایط فعلی که لازم است بسیاری از مخارج غیر ضروری را حذف کنیم، همچنان هم می‌توان با وجود صرفه جویی در هزینه از یک دفتر کار خوب بهره‌مند شد. مهم آن است که بدانیم بدون یک دفتر کار مناسب ممکن است آسیب‌های جدی به سلامتی جسمی و روحی خود وارد می‌کنیم و با کاهش بازدهی در محل کار مواجه خواهیم شد. در این مقاله که توسط کارشناسان گروه صنعتی فوفل، تهیه شده است، نکات مهم و کاربردی در خصوص دفتر کار خانگی را بررسی خواهیم کرد.

مقدمه

در روزهای فاصله گذاری اجتماعی و بحران اقتصادی فعلی، فریلنسری یا همان خود اشتغالی رونق بیشتری پیدا کرده است. این روزها مردم بیشتر از قبل در فضای مجازی حضور دارند و بیش از گذشته به دنبال خدمات آنلاین هستند. کسب و کارها هم که بخاطر محدودیت‌های رفت و آمد دچار آسیب شده‌اند مایل‌اند لااقل بخشی از خدمات و محصولات خود را به صورت آنلاین ارائه کنند. این موضوعات موجب می‌شود که فریلنسرها با اقبال بیشتری مواجه شوند و بتوانند از دفتر کار خانگیشان کسب و کار خود را رونق دهند.

اگر شما هم جز این دسته از افراد هستید باید بدانید که دفتر کار استاندارد الزاما یک دفتر کار گران نیست. بخصوص در شرایط فعلی که لازم است بسیاری از مخارج غیر ضروری را حذف کنیم، همچنان هم می‌توان با وجود صرفه جویی در هزینه از یک دفتر کار خوب بهره‌مند شد. مهم آن است که بدانیم بدون یک دفتر کار مناسب ممکن است آسیب‌های جدی به سلامتی جسمی و روحی خود وارد می‌کنیم و با کاهش بازدهی در محل کار مواجه خواهیم شد. در این مقاله که توسط کارشناسان گروه صنعتی فوفل، تهیه شده است، نکات مهم و کاربردی در خصوص دفتر کار خانگی را بررسی خواهیم کرد.

انتخاب محل مناسب

پیش از هر چیز باید محل مناسبی برای کار خود پیدا کنید. انتخاب محل مناسب اولین گام شما در ایجاد دفتر ایده‌آلتان خواهد بود. در ادامه به ۴ ویژگی مهم اشاره خواهیم کرد که به شما کمک می‌کند محل مناسبی برای خودتان انتخاب کنید.

۱- نور مناسب

کار کردن در شرایطی که دائما لازم است از نور مصنوعی محیطی استفاده کنید به هیچ وجه توصیه نمی‌شود. نور مصنوعی ویژگی‌های نور طبیعی را ندارد و موجب خستگی چشم، کسالت و از بین رفتن نشاط و انرژی شما خواهد شد. همچنین موجب افزایش هزینه‌های مصرف انرژی‌تان می‌شود. بنابراین جایی را انتخاب کنید که نور کافی طبیعی حداقل برای نیمی از ساعت کاریتان را فراهم کند.

۲- صدای حداقلی

اگر جزء افرادی هستید که برای کار کردن نیاز به تمرکز دارند، پس حتما باید به آسیب پذیری محل کارتان نسبت به صداهای اطراف دقت کنید. محلی را انتخاب کنید که در معرض صدای تلویزیون، سر و صدای آشپزخانه یا بازی بچه‌ها نباشد. این موضوع در صورتی که کار شما مستلزم تماس تلفنی یا جلسات آنلاین است اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. قطعا هیچ کس دوست ندارد همکارانش از مسائل خانوادگی و خصوصی‌اش مطلع شوند. پس در این مورد دقت کنید.

۳- عمق دید زیاد

کار کردن با رایانه در محیط کوچک و محدود بسیار خسته کننده است. به منظور استراحت دادن چشم‌ها و حفظ انرژی و نشاط در هنگام کار باید جایی را انتخاب کنید که حداقل هر ۳۰ دقیقه یکبار بتوانید بتوانید به دور دست نگاه کنید و کمی به خودتان استراحت بدهید. اگر خانه شما محیط کوچکی دارد بهتر است میز کارتان را نزدیک پنجره قرار دهید به گونه‌ای که بتوانید مناظر سر سبز بیرون و آسمان را تماشا کنید.

۴- در دسترس نباشید

اگر فرزند کوچکی دارید یا خانواده نمی‌توانند در خانه بودن شما را با در حال کار بودنتان تفکیک کنند و مرتبا مزاحم شما می‌شوند یا میهمان به خانه شما آمد و شد دارد و مجبور هستید برای استقبال از آن‌ها یا خداحافظی کارتان را متوقف کنید، نقطه‌ی دو از دسترسی را انتخاب کنید که معمولا تردد به آن قسمت سخت است و در مسیر ورودی منزل قرار ندارد. یا حداقل می‌توانید درب اتاق را با خیال راحت قفل کنید و مطمئن شوید که کسی مزاحم کارتان نخواهد شد.

همچنین ممکن است وقتی کارهایتان هنوز به آخر نرسیده مجبور باشید محل کارتان را ترک کنید. دور از دسترس بودن به شما اجازه می‌دهد مطمئن شوید که در نبودتان وسایل کارتان تبدیل به اسباب‌بازی نخواهد شد. همچنین میهمان‌ها در مورد چیزهایی که روی تابلو نوشته‌اید یا برگه‌هایی که روی میز رها کرده‌اید کنجکاوی نخواهند کرد. همسرتان هم متوجه بی‌نظمی اتاقتان نمی‌شود و مجبور نیستید در حالی که خسته‌اید همه چیز را مرتب کنید.

قوانین کاری را رعایت کنید

بی‌تردید قرار نیست چون در خانه کار می‌کنید، هر ساعتی که خواستید کار کنید یا تمام طول شب و روز را مشغول کار باشید. اگر می‌خواهید تعامل مناسبی با خانواده داشته باشید و از در خانه بودنتان خسته نشوند قوانین کاری را رعایت کنید. ساعت مشخصی وارد اتاق کارتان شوید و ساعت مشخصی از آن خارج شوید. اجازه دهید اعضای خانواده نظم شما را درک کنند و متوجه شوند چه زمانی می‌توانید در کنارشان باشید و چه زمانی نمی‌توانید.

به خانواده خود، به همسر و فرزندان یا پدر و مادرتان وقت کافی اختصاص دهید و اتاق کارتان را تبدیل به محلی رازآلود و غیرقابل نفوذ که همواره درب آن بسته است نکنید. به این نکته توجه کنید که شما در خانه هستید و دیگر اعضای خانه هم حق و حقوقی دارند که باید رعایت کنید. آن‌ها را مجبور نکنید بخاطر اینکه بتوانید در خانه کار کنید محدود شوند و آرزو کنند کاش حداقل برای مدتی خانه را ترک می‌کردید. واقعا نباید اجازه دهید به یک عنصر چندش‌آور در خانه تبدیل شوید تا احترام و حقوق شما هم متقابلا رعایت شود.

سبد خرید
اسکرول به بالا